Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Partner


 

Sladký extrakt

Dnes bychom našli mnoho různých variant, jak správně vyrobit domácí tekutý extrakt ze stévie sladké. Během posledních dvou desetiletí se mnoho lidí pokusilo vytvořit co nejlepší extrakt a mnoho z nich tvrdí, že ten jejich je právě ten nejlepší. Praxe nám přinesla 2 základní varianty extrakce steviosidů v domácích podmínkách. Jedná se extrahování do vody a extrahování v alkoholu (jednodušeji řečeno v lihu). Pro každého z nás se pochopitelně hodí něco jiného. 99 procent z nás si vybere spíše extrakt z vody. Ten z alkoholu má přeci jen více nevýhod. Po oslazení čaje alk.extraktem nelze řídit, diabetici alkohol nemohou. Dále se jedná o dětskou populaci. Takže ve vysledku vidíme, že extrakt na vodní bázi je opravdu nejvhodnější.
Nebudu zde tvrdit, že tento návod je ten nejlepší. Je totiž jasné, že samotná extrakce se liší jen množstvím požadovaných surovin, avšak technika je tále stejná.

Extrahování do vody je snadnou a dostupnou metodou pro každého, kdo by si chtěl extrakt udělat doma. Potřebujete k tomu vodu a sušené listy. Nezáleží na tom, zda jsou drcené nebo celé. Ohřejte půl litru vody a to nejlépe v nerezovém hrnci. V okamžiku, kdy se voda začne vařit, vodu stáhněte z ohně (z plotny) aby se přestala vařit. Nechte vodu stát, aby nebyla tak varoucí. Je nutné totiž vodu přelít do porcelánové, plastové či skleněné misky. Mohla by vám prasknout, pokud to nebude varné sklo. Do přelité vody vsypte ¾ až 1 hrnek sušených listů stévie a to nejlépe drcených a promíchejte. Celou směs nechte do druhého dne odstát a v průběhu celého procesu promíchávejte. 2 dny je docela ideální doba. Před cezením ještě promíchejte a nechte usadit. Pak již se směsí nemíchejte, vezměte čistou, horkou vodou vypláchnutou láhev. Přes filtr, čistý kapesník přefiltrujte extrakt. Láhev dobře zašroubujte nebo uzavřete špuntem a vložte do ledničky. Takto vyrobený extrakt vám vydrží až rok v chladu.
Rád bych vám zde řekl jak s tím sladit, ale ne všechny stévie jsou stejně sladké a ne všichni děláme tento extrakt stejně. Pokud se, ale například jedná o průmyslově vyrobený čirý extrakt, lze říci, že jedna kapka je rovna jedné kostce cukru. Jenže tyto extrakty jsou opravdu koncentrované. Já mám vyzkoušeno, že na hrnek čaje připadá lžička extraktu. Ale záleží opravdu jen na tom, jak ho uděláme a jak moc rádi sladíme.

Další metodou je extrakce do ethanolu, jednoduše řečeno do potravinářského lihu. Tato metoda je další bezpečnou a pro nás opravdu dostupná metoda. Avšaktato metoda skýtá více nevýhod než výhod. Nemohou ho používat, řidiči, děti, diabetici a dalo by se konstatovat, že tato technika je spíše zbytečná než užitečná. Tuto techniku jsem používal pouze při výrobě domácích likérů. Tím že v domácích podmínkách nejsme schopni odstranit chlorofyl z extraktu (zelená barva), nemůžeme ho používat v širším měřítku tady. Sytost barvy se mění od délky louhování. Nabídka je opravdu nízká. Proto zde tuto techniku nebudu ani uvádět.
Na internetu se tyto návody vyskytují, nicméně jsou pro nás relativně nepotřebné.

Články
Platba online

Kontakt

Vladimír Říha

Tel.: 724506557

stevis@email.cz

Kontaktní formulář: