Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Partner


 

Proč je stéviový extrakt bílý

Proč je stéviový prášek bílý

Poslední dobou se na internetových diskusích setkávám s názory, že když je stéviový extrakt bílý, není to stévie a rozhodně to není zdravé, protože stévie je zelená. Rád bych tedy něco málo vysvětlil i o této věci.
Nejdříve si je zapotřebí uvědomit významy pojmů:
•Stévie – hovoříme pouze o rostlině jako takové. Je to celá rostlina, sušené listy, drť z listů.
•Stéviový extrakt – je produkt ze stévie a tedy nelze hovořit o stévii. Podobným způsobem hovoříme i o cukru. Cukr je produkt a cukrová řepa je rostlina.
Nyní, když máme jasno v pojmech přejděme k hlavnímu bodu. Mnoho lidí si klade otázku zda je tedy stévie zdravá, když se vyrábí pomocí chemických procesů? Chemický proces je i rozpouštění cukru či soli ve vodě a díky právě nezodpovězeným otázkám si mnoho lidí odpovídá po vzoru diskutujících, kteří si odpověď nedokáží nalézt a interpretují špatné názory a doměnky.
Ve vydané publikaci pojednávám o výrobě extraktů, nicméně pokusím se zde jednoduše vysvětlit to zabarvení. Rostlina se skládá z mnoha prvků jako jsou vitamíny, vláknina, stéviové glykosidy, prvky jako je sitosterol atd. Ovšem také obsahuje chlorofil. Většina z nás ví, že chlorofil má zelené zabarvení a proto je rostlina zelená. Při výrobě extraktu prochází výluh procesem, v kterém se právě uvolněný chlorofil vysráží a odfiltruje. Pak tekutý extrakt získá úplně jinou barvu. Nelze tedy hovořit o vybělení, ale o čištění a separaci.. Po celém procesu, jakmile dojde k odpaření vody, dostane stéviový extrakt svou barvu. Jinak zabarvení nemusí být jen čistě bílé, ale i lehce zažloutlé. Je to otázka precizní filtrace a techniky výroby.
Ti, kteří mají zkušenosti s výluhy vědí, že v domácích podmínkách se dá používat např. SMECTA.
Po nasypání na sebe naváže chlorofil a vysráží se na hladině. Celou směs přefiltrujete. Proces opakujte a uvidíte ten rozdíl. Není to dokonalé, ale rozhodně výluh už nevypadá jako zelená barva.
Jinak ve výrobě se dále používá ještě iontová výměna, aby extrakt měl strukturu takovou jakou má.

Články
Platba online

Kontakt

Vladimír Říha

Tel.: 724506557

stevis@email.cz

Kontaktní formulář: