Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Partner


 

Pěstování stévie

Výsev a pěstování stévie

Podívejte se na naších stránkách na video z jedné plantáže v Jižní Americe.

  • Přpravená půda pro výsev s ph 5,5 až 6,5 (nejvhodnější) musí být přiměřeně vlhká, aby nedocházelo k poškození vysetých semen a zároveň aby semena měla dostatečnou vláhu pro klíčení.

Podle poznatků od jihoamerických pěstitelů stévie, by měla půda být písčitá s obsahem rašeliny a měla by obsahovat směs organického hnojiva a fosforu. My jsme ale zjistili, že postačí rašelinový substrát, který musý být při vysokém ph zředěn.

Dodatek:

Na základě připomínek a dotazů přikládám několik dalších informací. Pokud vám semena neklíčí, ujistěte se, o dodržení několika těchto zásad viz níže.

  • zda semena ani na okamžik nezaschla
  • Mám správnou zeminu? Zapomeňte na bylinné a klíčící substráty. Jsou naprosto nevhodné. Z vyzkoušených substrátů jsou vhodné substráty na muškáty.
  • Dále je nutné při volbě substrátu znát ph půdy. Semena jsou velice náchylná na zásaditou nebo příliš kyselou zeminu.
  • Semena nevystavujte slunci.
  • Nejříve se naklíčuje a pak se přesazuje. Nikdy nevysévejte na hlínu do zahrady

Pěstování ve skleníku, přímo venku nebo v květináči je pro nás asi nejpřístupnější metodou. Stévii se nejvíce daří ve skleníku. Je poměrně teplý, bez větru, má dostatečnou vlhkost. Snad největším nepřítelem stevií jsou slimáci. Jelikož jsou stévie velice sladké,stávají se výbornou pochutinou pro slimáky, ale i hmyz. Bedlivě o své rostlinky pečujte a dočkáte se fantastické úrody.

Takže misto už známe a nyní se podívejme na způsob. Semena stévie jsou světloklíčivá a to znamená, že semena se nesmí přehrnovat, ale musejí zůstat na povrchu zeminy.

Zemina ( substrát ) musí být stále vlhká, ale ne přelitá. Semena jinak uhnijí.

Zemina musí být sterilní. Výsev by mohl být zničen plísní.

Klíčení by mělo probíhat ve stálé teplotě vzduchu24 - 26 stupňů celsia.

Rostlina

Stévie nesmí bý vystavována nízkým teplotám. I přesto, že jsou dnešní stévie šlechtěné a jejich odolnost vyšší.

  • Nevystavujte rostlinu nižší než je 10 stupňů Celsia. Stévie okamžitě přestává růst a může začít uvadat.
  • Při teplotě 5 stupňů Celsia níže stévie uvadá a umírá.

Jak a kdy sklízet

Dostatečně velkou a připravenou stévii ke sklizni, odstřihně nebo odřízněte 10 - 12 cm nad zemí. Rostlina začně automaticky znovu růst a rozvětvovat se.

Kdysi jsem si kladl otázku (Kdy sklízet? Jaký čas pro sklizeň je ten nejleší?) Ovšem žádný portál ani kniha mi dostatečně neodpověděly. Proto jsem se rozhodl rostliny otestovat. Ovšem nakonec zvítězila jiná varianta. Oslovil jsem jednoho významného pěstitele stévie v Paraguayi a dostal jasnou odpověď. Nicméně dávejte pozor, na odkvetení. Pokud rostlina odkvete, automaticky stonek s listy uschne a z rostliny nebude nic.


Stévie se musí sklízet ve chvíli, kdy vykvete 5% z celkového počtu rostlin. Pokud máte 1 rostlinu? Počkejte až vykvete. Je vědecky dokázáno a vyzkoušeno, že v době kvetení obsahuje stévie největší množství stevisoidů a je v tomto období nejsladčí.


Takže vážení, hurá do sklizně!!!!

Milí přátelé,

někteté pokusy nám ukázaly, co vše se může v průběhu pěstování stát. Rád bych vám zde ukázal několik fotografií v různých fázích růstu včetně napadené stévie. Nyní se podívejte na jednu rostlinu stévie ve třech růstových fázích.

Nyní se podívejte na již zmíněnou napadenou rostlinu stévie. Jsou napadené molicí. Pokud se to stane, jednoznačně vám zničí stévie. Postřiky moc nedoporučuji,jsou toxické a pro tělo škodlivé a zničí jen dospělé jedince. Vajíčka molic zůstanou pěkně chráněná. Zkušenosti říkají, že nenávratně poškozené rostliny co nejdříve vyhodit a izolovat od ostatních.

Články
Platba online

Kontakt

Vladimír Říha

Tel.: 724506557

stevis@email.cz

Kontaktní formulář: